BLIK – jakie są plusy i minusy płatności telefonem?

Banki prześcigają się we wprowadzaniu nowych technologii i rozwiązań mających na celu usprawnienie korzystania  z ich produktów oraz zwiększenie zadowolenia klientów. W ostatnim czasie bardzo dużą popularność zyskał BLIK, czyli aplikacja pozwalająca na dokonywanie płatności za pomocą telefonu.

Jak działa BLIK?

Jest on alternatywą dla karty płatniczej. Instalując w telefonie odpowiednią aplikację można zrezygnować z noszenia przy sobie portfela, ponieważ wszystkie transakcje bezgotówkowe realizowane będą poprzez smartfona. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że BLIK nie jest osobną aplikacją, a jedynie rozbudowanym modułem aplikacji konkretnych banków, ułatwiających korzystanie z bankowości internetowej za pomocą telefonu. Aby móc korzystać z BLIKA, trzeba najpierw zainstalować apkę danego banku. Jest ona darmowa, dzięki czemu nie narazi nas na dodatkowe koszty i nie wpłynie negatywnie na domowy budżet. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie banki posiadają BLIKa w swojej ofercie.

Za pomocą BLIKa można nie tylko zapłacić za zakupy, ale również wypłacić gotówkę z bankomatu i zrealizować szybki przelew do innych posiadaczy apki. Wszystkie dokonywane w ten sposób transakcje są chronione specjalnym, jednorazowym kodem, który ma na celu ochronę naszych oszczędności.  Oczywiście, tak jak każde rozwiązanie, BLIK ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety oraz wady tej aplikacji.

Zalety

Do głównych zalet tego rozwiązania należy zaliczyć to, że będąc użytkownikiem aplikacji nie trzeba nosić ze sobą gotówki ani kart płatniczych. Jest to  bezpieczne i wygodne. Nawet jeśli zapomnimy portfela, mamy stały dostęp do zgromadzonych na koncie środków. Kolejnym plusem jest duża ilość punktów, w których można użyć BLIKa. Obecnie za pomocą tej aplikacji można zapłacić niemal we wszystkich wyposażonych w terminal miejscach. Za zaletę tej formy płatności uważa się również jej bezpieczeństwo. Podobno właściciele BLIKa są mniej narażeni na kradzieże, czy wyłudzenia niż posiadacze zwykłych kart płatniczych.

Wady

Mimo, że jest to duże udogodnienie, BLIK posiada również wady. Należą do nich chociażby duża ilość  koniecznych do wpisania haseł i kodów. Aby wykonać transakcję, trzeba najpierw zalogować się do aplikacji w telefonie,  następnie otrzymany kod przepisać do terminala lub bankomatu, a na końcu go zaakceptować. Oczywiście, taka procedura ma na celu maksymalną ochronę zgromadzonych na koncie środków, trzeba jednak przyznać, że czas wykonywania tych czynności jest nieco zbyt długi. Minusem jest również wymóg połączenia internetowego. Nie mając dostępu do sieci, nie będziemy mogli skorzystać z aplikacji.

Niebezpieczeństwem płynącym z korzystania z BLIKa może być również rozrzutność. Jak wiadomo, oszczędzanie pieniędzy wychodzi nam najlepiej, kiedy widzimy wydawaną gotówkę. Płacąc telefonem łatwo możemy stracić kontrolę nad własnymi finansami i narazić swój  budżet domowy na straty.

Mimo wszystko, aplikacja BLIK jest bardzo ciekawym, nowoczesnym rozwiązaniem. Warto z niej skorzystać chociażby po to, aby wyrobić sobie własne zdanie na ten temat i przekonać się, czy ma dla nas więcej korzyści, czy wad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *