Inwestycje w Polsce. W co i dlaczego warto najwięcej inwestować?

Polska należy do wschodzących gospodarek, w których stopa inwestycji w ostatnich latach była dość duża. Jednak zawirowania gospodarcze na świecie, niepewna sytuacja geopolityczna w Europie, a także wewnętrzne uwarunkowania Polski, które nie zmieniają się tak szybko, jak powinny, mogą zmniejszyć poziom inwestycji w kraju.

Ogólnymi czynnikami sprzyjającymi inwestowaniu są przede wszystkim stabilność polityczna kraju, sprzyjające przedsiębiorczości regulacje prawno – podatkowe i proceduralne oraz infrastruktura komunikacyjna, zasoby siły roboczej i koszty pracy.

Inwestycje w Polsce – plusy i minusy

W przypadku polski najkorzystniejszymi czynnikami wpływającymi na opłacalność inwestycji są niskie koszty pracy i dość spore zasoby siły roboczej. Pozostałe czynniki nie są najgorsze, jednak mogłyby być dużo lepsze, przez co Polska byłaby o wiele bardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestorów.

Na chwilę obecną skomplikowany system podatkowy, uciążliwe procedury prawne, które są zniechęcające dla przedsiębiorców, a także nie oszukujmy się, kulejąca infrastruktura ze słabo zarządzaną koleją i średniej jakości infrastrukturą drogową, wpływają hamująco na przedsiębiorców i z tego powodu liczba inwestycji w Polsce nie jest tak duża, jak mogłaby być.

Jednak jednym z największych problemów inwestycyjnych w Polsce jest niewystarczająco sprawne zarządzanie zasobami ludzkimi. Tyczy się to zarówno szczebla państwowego i społecznego, jak i edukacyjnego, zawodowego i przedsiębiorczego.

Sprawne zarządzanie zasobami ludzkimi – podstawa przedsiębiorczości

Już od dawna wiadomo, że obok koniecznej infrastruktury, to kapitał ludzki jest największą wartością każdego przedsiębiorstwa. Pracownik to nie tylko osoba, która wykonuje określone zadanie i dostaje pensję od pracodawcy.

W rzeczywistości to pracownik tworzy firmę. Robi to za pomocą swojej pracy, swojej wiedzy, doświadczenia i zaangażowania. Bez pracowników żadna firma nie mogłaby istnieć. Natomiast jakość zasobów ludzkich i sposób zarządzania nimi odbija się na pozycji firmy.

Dlatego też sprawne zarządzanie zasobami ludzkimi jest podstawą sukcesu każdego przedsiębiorstwa. I jest to fundament, w który przedsiębiorcy powinni obecnie inwestować najwięcej. Grupa świetnie wyszkolonych menadżerów i podlegający im wykwalifikowani, doświadczeni pracownicy są obecnie dla przedsiębiorstwa na wagę złota.

Przyszłość polskich inwestycji

Polska posiada bardzo przedsiębiorcze społeczeństwo. Jednak ludzie są przedsiębiorczy dopóty, dopóki im się to opłaca. W tym momencie ważna jest rola państwa, która polega na stworzeniu jak najlepszych podstaw do opłacalności inwestowania w kapitał ludzki.

Wiąże się to z zapewnieniem optymalnych warunków społeczno – gospodarczych dla obywateli. Tak, aby ludzie mogli żyć spokojnie i bezpiecznie z gwarancją pełnej opieki medycznej, edukacyjnej i społecznej. To z kolei będzie sprzyjać chęci rozwoju osobistego i zawodowego oraz inwestycji w swoje umiejętności. Dzięki temu firmy także nie będą się obawiać inwestycji w swoich pracowników.

Wielowymiarowe i zoptymalizowane zarządzanie zasobami ludzkimi z systematycznym inwestowaniem w kapitał ludzki może pomóc Polsce z rosnącym problemem starzejącego się społeczeństwa.

Dobrze wykształceni pracownicy z długoletnim doświadczeniem i adekwatnym do tego wynagrodzeniem, sami będą chcieli pracować jak najdłużej. Z punktu widzenia państwa i gospodarki będzie to najkorzystniejsze rozwiązanie. W ten sposób obecna niesprzyjająca struktura demograficzna Polski, gdzie społeczeństwo się po prostu starzeje, przestanie być problemem dla inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *