Domy maklerskie – poradnik dla początkujących

Kiedy uda nam się zgromadzić jakieś oszczędności, z czasem zaczynamy główkować na temat zainwestowania tej kwoty w jakiś intratny sposób. Wielu z nich robi to metodą całkowicie zachowawczą i umieszczają swoje pieniądze na lokacie, gdzie osiągną zysk niewielki, ale przewidywalny i nie obarczony ryzykiem utraty kapitału podstawowego.

 

Jest też spora rzesza osób, które idą w bardziej ryzykownym kierunku i inwestują swoje oszczędności w fundusze inwestycyjne. Tu sprawa jest dość prosta, ich zadaniem jest jedynie wybór banku oraz koszyka samych funduszy i stopnia ryzyka, jaki są w stanie unieść. Resztą zajmują się już specjaliści.

Ale niektórzy inwestorzy chcą spróbować swoich sił na giełdzie papierów wartościowych. Chcą za pomocą swoich oszczędności nabyć akcje jakiejś wybranej firmy lub kilku firm i obserwować indeksy. To oczywiście decyzja, którą każdy musi podjąć sam, pamiętając o ryzyku inwestycyjnym. Można dużo zarobić, ale też wszystko stracić, a gra na giełdzie opiera się głównie na wiedzy, intuicji i szczęściu.

Jak zacząć swoje inwestycje na giełdzie papierów wartościowych?

Trzeba dokonać pierwszego zakupu, ale można to zrobić bezpośrednio na giełdzie. Do tego konieczne jest konto maklerskie, inaczej zwane rachunkiem inwestycyjnym lub brokerskim. Służy do przechowywania i obracania papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi. Jest całkiem sporo domów maklerskich oferujących takie konta, jednak dla początkującego najlepszym miejscem na taką operację będzie bank. Można zdecydować się na swój lub inny bank, jednak zwykle warunkiem jest posiadanie w nim konta oszczędnościowego. Bank zwykle oferuje dostęp do konkretnego domu maklerskiego, który działa pod jego egidą.

Rachunek maklerski może założyć osoba prawna, a także każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat. Ciekawym zwyczajem, który jednak znajduje swoje logiczne uzasadnienie, jest przeprowadzanie ankiety w trakcie rejestracji. Ma ona na celu zbadanie poziomu wiedzy potencjalnego klienta, który zamierza inwestować swój kapitał na giełdzie papierów wartościowych. Oczywiście z zakresu finansów i inwestowania. Czasami taki sprawdzian może komuś uświadomić o małym zasobie wiedzy i sprawić, że nie podejmie takiego ryzyka inwestycyjnego, a tym samym uchroni swoje oszczędności.

Jak wybrać dom maklerski?

Zanim podejmiemy decyzję, przyda się zrobić solidne rozeznanie wśród domów maklerskich. Na co trzeba zwrócić uwagę:

  •        Opłaty i prowizje. To istotna sprawa, ponieważ wszystkie operacje są obarczone jakimiś opłatami, czasami nawet za samo założenie konta trzeba zapłacić. Aby sprawdzić wysokość opłat należy zapoznać się z Tabelą Opłat i Prowizji, musi ją udostępniać każdy bank i dom maklerski.
  •        Czytelność i wygoda. Przy założeniu, że to początek drogi inwestora, przyda się oferta dodatkowa w postaci szkoleń, doradztwa, dostępu do analiz archiwalnych oraz demo obsługi interfejsu. Na tej podstawie można ocenić, czy zwyczajnie podołamy obsługę swojego rachunku.
  •   Narzędzia. Warto na nie zwrócić uwagę, ponieważ mogą zarówno ułatwiać bieżący monitoring inwestycji, jak i ją utrudniać. Dobry program z notowaniami i szybka realizacja zleceń pozwolą na odpowiednie tempo reakcji i zlecania operacji kupna bądź sprzedaży akcji.

W wyborze domu maklerskiego pomocne będą porównywarki, gdzie znajdziemy bieżące rankingi takich firm z uwzględnieniem wielu kryteriów, nie tylko opłat i prowizji. W ten sposób można dopasować konto maklerskie odpowiednio do swoich wymagań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *