Kiedy warto wziąć kredyt na inwestycję?

Kredyty bierzemy w różnych okolicznościach, a kusząca oferta banków i innych firm finansowych jest bardzo szeroka. To, czy takie zadłużanie się jest zasadne i powinno mieć miejsce, to decyzja indywidualna każdego pełnoletniego konsumenta. Wiadomo nie od dziś, że często bierzemy pożyczki konsumpcyjne dość lekkomyślnie i potem popadamy w kłopoty.

Jednak zaciągnięcie kredytu może przynieść wiele korzyści, zarówno wymiernych jak i niewymiernych. Może przynieść rozwój, lepszy status finansowy i komfort psychiczny, a nie tylko kłopotliwe raty. Pod warunkiem, że jest to kredyt na inwestycję.

Kredyt na inwestycję – kiedy się na niego zdecydować?

Zakup mieszkania na wynajem. Rynek mieszkań lub pokojów na wynajem jest w ostatnich latach dość atrakcyjną możliwością uzyskania dodatkowych dochodów. Oczywiście takie możliwości są w większych miastach lub miasteczkach satelitarnych znajdujących się w pobliżu dużych aglomeracji. Dużo zakładów produkcyjnych i uczelni to duża ilość osób, które przybywają z daleka i potrzebują lokum. Kredyt na inwestycję w mieszkanie na wynajem wraz z dobrą kalkulacją i wyborem atrakcyjnej lokalizacji może być naprawdę opłacalnym przedsięwzięciem.

Zakup działki z potencjałem. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zakupu działki. Kredyt na inwestycję tego typu musi nastąpić jednak dopiero po naprawdę sumiennym przeanalizowaniu rynku. Ważne, by parcela miała potencjał w postaci lokalizacji, możliwości przekształcenia lub rozwoju pobliskich inwestycji.

Inwestycja w siebie. To zagadnienie jest zawsze warte uwagi. Kredyt na inwestycję w swoje umiejętności, wykształcenie, zmianę branży, naukę języków czy karierę naukową to krok, który się zawsze sprawdza. Tworzymy w ten sposób dla siebie nowe możliwości zawodowe, a tym samym zarobkowe.

Działalność gospodarcza. Mając w perspektywie wybór pomiędzy słabo płatną pracą bez perspektyw na rozwój a działaniem na własny rachunek, wiele osób wybiera działalność gospodarczą. To wersja dla ludzi zaradnych, mających jakiś pomysł na siebie oraz takich, którymi nie trzeba zarządzać. Kredyt inwestycyjny może być dobrym zwrotem w ich życiu.

Rozwój firmy. Nawet dobrze działająca firma może z czasem zaliczyć słabszy okres związany ze zmianami na rynku. Dlatego warto zawsze opracować jakiś plan B. To może być rozwój w swoim zakresie działania, innowacyjne podejście do swojej branży albo inwestycja w całkiem inną tematykę. Tu kredyt inwestycyjny jest jak najbardziej zasadny.

Kredyt na inwestycję – ważna jest sumienna kalkulacja

Powyższa lista to tylko przykłady, możliwości jest więcej. Ale w każdym przypadku należy kierować się rozsądkiem i zimną kalkulacją. Konieczne jest wykonanie biznesplanu, w którym zostaną policzone potencjalne zyski, ale też koszty związane ze zmianami. Ważne jest też prawidłowe wyliczenie wielkości inwestycji, bo tak uzyskamy kluczową informację na temat wielkości kredytu inwestycyjnego, jaki będzie potrzebny. Na koniec konieczne jest porównanie ofert banków i wybór najkorzystniejszych warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *