Sposoby na codzienne oszczędzanie

Wielu z nas na koniec miesiąca ogląda stan swojego konta z niezadowoleniem. Patrzymy na swoje wydatki i zastanawiamy się, gdzie faktycznie podziały się te ciężko zarobione pieniądze. Dlaczego tak często nic nam nie zostaje, by odłożyć na czarną godzinę? I co sprawia, że nasz domowy budżet jest nieokiełznany niczym dzikie stworzenie?

 

Odpowiedź jest prosta. Nie potrafimy oszczędzać. Jesteśmy rozrzutni, chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo od lat tkwimy w szkodliwych nawykach, przez które pieniądze przeciekają nam między palcami. Wszystko jednak można zmieniać i wielu sposobów oszczędzania można się nauczyć. Budżet domowy można zatem oswoić i w pełni kontrolować.

Poznaj kilka skutecznych sposobów na codzienne oszczędzanie i przekonaj się, że zarabiając tyle samo, co teraz, możesz mieć dużo więcej na koncie.

Zbieraj rachunki

Pierwszym krokiem do okiełznania domowego budżetu jest sprawdzenie ile i na co dokładnie wydajemy. Zbieranie rachunków i paragonów oraz ich szczegółowa analiza to wstęp do dalszego wdrażania programu codziennej oszczędności. Zgromadzone rachunki oraz ich kwoty wraz z poszczególnymi produktami warto wpisać w tabelkę. Przeanalizujmy w ten sposób cały miesiąc. Wtedy jak na dłoni zobaczymy, gdzie podziewają się nasze pieniądze.

Planuj wydatki

Wiedząc, ile wydajemy i na co, możemy zacząć planować domowy budżet. Tylko ścisła kontrola przepływu pieniędzy pozwoli na ich świadome oszczędzanie. Wydatki robione pod wpływem impulsu są zazwyczaj całkowicie niepotrzebne. Jeśli unikniemy takich sytuacji, zaoszczędzimy pieniądze i będziemy mogli kupić coś, co naprawdę nam się przyda.

Obcinaj koszty

Warto dokładnie przyjrzeć się wszelkiego rodzaju abonamentom od operatorów telefonicznych czy telewizyjnych. Czasami z braku czasu i przyzwyczajenia tkwimy w niezbyt atrakcyjnych ofertach, które można zmienić na bardziej korzystne. Oszczędności z tego tytułu w przypadku większych rodzin mogą wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Oszczędzaj na mediach

Prąd, woda oraz śmieci to stałe wydatki dla każdego budżetu domowego. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że i tutaj mamy duże pole dla oszczędności. Czy wiesz, że wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny pozostawiony na czuwaniu pobiera prąd? Dlatego, jeśli z niego nie korzystasz, koniecznie odłącz go od sieci. Zainwestuj również w żarówki energooszczędne, dające tyle samo światła z mniejszym poborem prądu. Kąpiel pod prysznicem to czterokrotnie mniejsza ilość zużytej wody, dlatego warto korzystać z prysznica. A segregacja śmieci, to mniejsze rachunki za odpady komunalne. Oszczędności na mediach w skali roku mogą przynieść nawet kilkaset złotych.

Kupuj żywność z głową

Istnieje żywność o długim terminie spożycia. Jednak większość z kupowanych przez nas produktów ma ten termin ściśle ograniczony do kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu dni. Ponoć aż 25 procent kupowanej żywności ląduje w koszu. W skali miesiąca może to być nawet kilkaset złotych. Dlatego koniecznie trzeba kupować tylko tyle jedzenia, ile jesteśmy w stanie zjeść. Jeśli prowadzimy dość chaotyczny tryb życia i nie planujemy tygodniowego menu, warto kupować żywność tylko z jedno lub dwudniowym wyprzedzeniem.

Szykuj posiłki w domu

Innym niezwykle opłacalnym nawykiem żywieniowym, który pozwala, na wygenerowanie sporych oszczędności w domowym budżecie jest rezygnacja z częstego stołowania się na mieście lub w barach szybkiej obsługi. Obiad zjedzony w domu albo kanapka lub sałatka zabrana ze sobą do pracy czy do szkoły to niewielki wydatek w porównaniu do cen dań na wynos, czy potraw z restauracji.

Rób listę zakupów i się jej trzymaj!

Zanim pójdziesz na zakupy, rób dokładną listę zakupów. To nie tylko ułatwi i przyspieszy cały proces, ale pozwoli uniknąć kupowania rzeczy na chybił trafił, co jest dla naszego portfela jak najbardziej niewskazane. Takie zakupowe szaleństwo może się zdarzyć w momencie, kiedy na przykład jesteśmy głodni. Ile razy zdarzyło nam się kupić w takiej sytuacji różnego rodzaju smakołyki, których tak naprawdę nie byliśmy później w stanie zjeść. Lepiej tego unikać!

Nie kupuj czegoś, czego nie potrzebujesz

Czy naprawdę potrzebujemy kupować coś, czego w rzeczywistości nie potrzebujemy? Po co nam kolejna elegancka narzuta, kiedy mamy ich już 5 albo kolejny garnek, kubek czy jakikolwiek innych przedmiot, który jest całkowicie zbędny. Oszczędzanie oczywiście nie musi wiązać się z wyrzeczeniem wszystkich przyjemności, jednak kupowanie zbędnych rzeczy nie tylko obciąża nasz budżet, ale również zagraca naszą przestrzeń życiową.

Sprzedaj rzeczy, których nie używasz

Doskonałym zasileniem budżetu domowego może być wyprzedaż rzeczy, których już nie potrzebujemy. Nienoszone ubrania, buty czy nieużywany sprzęt elektroniczny można wystawić na różnego rodzaju aukcjach internetowych. A zdobyte w ten sposób pieniądze przeznaczyć na jakiś inny, zaplanowany cel albo rozrywkę.

Łap okazje i szukaj promocji

Okazje, promocje i wyprzedaże to świetny sposób na wymianę garderoby czy zakup drogich rzeczy w atrakcyjnych cenach. Dzisiaj coraz częściej można spotkać się z różnego rodzaju rabatami czy sezonowymi obniżkami. Dodatkowo od jakiegoś czasu organizowane są ogólnokrajowe promocje, takie jak np. Czarny Piątek, kiedy można kupić różne rzeczy w bardzo przystępnych cenach. Warto zatem zaplanować większe wydatki w taki sposób, by zrealizować je w jak najbardziej korzystnym momencie. Na zakupach także warto szukać promocyjnych produktów. W skali roku może to nam przynieść naprawdę duże oszczędności.

Masz samochód? Oszczędzaj na paliwie i opłatach!

Każdy zmotoryzowany doskonale wie, z jakimi kosztami wiąże się posiadanie własnych czterech kółek. Paliwo i amortyzacja to tylko część kosztów. Coraz droższe ubezpieczenie również stanowi duże obciążenia, z jakim walczy nie jeden budżet domowy. Jeśli na dodatek mamy więcej niż jedno auto, to jest to naprawdę odczuwalne.

Dlatego po pierwsze, warto oszczędzać na jeździe samochodem i kiedy tylko można wybierać alternatywne środki poruszania się, takie jak rower czy komunikacja miejska. Poza tym spokojna i zrównoważona jazda również pozwala zaoszczędzić nawet do kilku litrów paliwa na 100 km. Drugą kwestią jest znalezienie atrakcyjnej oferty OC. Bardzo często też przy jednorazowej zapłacie za ubezpieczenie możemy liczyć na dodatkowy rabat w wysokości kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych, zatem opłaca się to bardziej niż rozbicie opłaty na raty.

Wszystkie wymienione sposoby codziennego oszczędzania mogą wzbogacić nasz domowy budżet nawet o kilka tysięcy złotych w skali roku. W ten sposób, przy takich samych zarobkach, nasze konto może być o wiele bardziej zasobne niż obecnie. Kto nie wierzy, niech spróbuje! Na pewno się nie zawiedzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *