Po czym poznać, że to jakościowa lokata?

Po czym poznać, że to jakościowa lokata?

Do produktu bankowego jakim jest lokata trzeba podejść naprawdę poważnie. W przeciwnym razie oszczędności nie zobaczymy. Mały błąd nawet przy zakładaniu lokaty może nas kosztować. Zobaczmy o co tak naprawdę chodzi.

 

Banki muszą zarabiać

 

Dokładnie tak jest, że banki mają w swoich ofertach produkty, dzięki którym zarabiają. Jako klienci musimy zdawać sobie z tego sprawę i czytać wszystko dokładnie, zwłaszcza to, co drobnym drukiem. Przykładowo wybieramy jakościową lokatę na warunkach promocyjnych, ale omyłkowo przelewamy kwotę niższą od potrzebnej. Lokata zostaje założona, jednak nie na warunkach promocyjnych.

 

Dobra lokata z premią

 

Warto szukać ofert lokat z dodatkową premią. Oprócz wyznacznika jakości lokaty, jakim jest jej oprocentowanie, zwracajmy uwagę na premię. To dodatkowa kwota pieniędzy za dotrzymanie warunków podpisanej umowy. Jeśli nie zerwiemy lokaty w czasie jej trwania, ta kwota powiększy nasze oszczędności. Po prostu czysty zysk.

 

Rozwiązanie hybrydowe

 

Coraz częściej banki oferują lokaty z funduszem lub kontem oszczędnościowym. To rozwiązanie trzeba poważnie przemyśleć, przekalkulować. W przypadku funduszu inwestycyjnego tym bardziej, gdyż tutaj nie mamy pewności. To  już inwestowanie, więc z całą pewnością taki produkt nie jest wskazany osobom, które na co dzień nie interesują się takimi tematami. W przypadku konta oszczędnościowego dołączanego do lokaty to dodatkowy koszt za jego prowadzenie. Trzeba po prostu mieć się na baczności.

2 Komentarzy

  1. Kasia

    Moja lokata kończy się za kilka dni. Pamiętam 🙂

  2. Roman

    Kiedyś praktykowałem oszczędzanie na lokacie, ale teraz zabrałem się za prawdziwe inwestycje 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *