Brakuje, a może zacząć od oszczędzania?

Brakuje, a może zacząć od oszczędzania?

Wygląda na to, że niewielki odsetek Polaków oszczędza. Nie oszczędzamy z kilku powodów. Najważniejszym co do którego jesteśmy zgodni jest brak funduszy. Ale czy rzeczywiście tak jest, że na przestrzeni miesiąca nie jesteśmy w stanie odłożyć nawet niewielkiej kwoty, by zrobić pierwszy krok ku oszczędzaniu?

 

Jak zacząć oszczędzać?

 

Wiemy już, że nie oszczędzamy. Głównie nie robimy tego, dlatego, że nikt nas tego nie nauczył. Po drugie nie mamy w tym temacie potrzebnej wiedzy, nie chce nam się i szukamy tylko wielu wymówek. A tak naprawdę oszczędzanie to wielkie korzyści i przede wszystkim satysfakcja. Od czego zacząć oszczędzanie? Od mocnego postanowienia i pierwszej odłożonej złotówki.

 

Planujemy budżet

 

Bez planowania wydatków oszczędzanie nie będzie mogło dobrze funkcjonować. Potrzebny jest bowiem plan budżetu, który każdego dnia skrupulatnie będziemy prowadzili. Muszą w nim znaleźć się dochody i wszelkie wydatki. Już na wstępie takiego planu można zauważyć, że wiele rzeczy kupujemy niepotrzebnie. To nasze oszczędności.

 

Dlaczego warto oszczędzać?

 

Po pierwsze dlatego, że w przyszłości będzie nam się żyło lżej. W razie choroby będziemy mieli za co się leczyć. Nie będziemy uzależnieni od pomocy państwa. Wystarczająca ilość pieniędzy to nie kwestia dobrego zarobku. Bo pracę można stracić. Zapewnienie sobie dostatniego życia na przyszłość jest bardzo ważne. Szukanie wymówek, by nie oszczędzać nie ma najmniejszego sensu. O wiele korzystniejsze jest zrobienie pierwszego tak ważnego kroku.

2 Komentarzy

  1. Ania

    Dokładnie tak jest, jak tu napisane 🙂

  2. Ola

    Od dłuższego czasu zbieram się do oszczędzania. To prawda, że szukam wymówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *