Dobre nawyki finansowe

Dobre nawyki finansowe

Dobre nawyki finansowe warto posiadać. Jeśli się ich nie ma, warto zabiegać o to, by je w sobie wyrobić. Złe bowiem rujnują nasze finanse. Nie umiemy oszczędzać? Co robimy? Pożyczamy. Nie mamy na coś, co jest nam niezbędne? Pożyczamy. Wolimy pożyczać niż oszczędzać. Taki jest właśnie obraz statystycznego Polaka, który warto jak najszybciej zmienić. Jak? Zacząć od siebie.

Bałagan w finansach

Bałagan w finansach potrafi spędzać sen z powiek. To prawda, że ludzie potrafią tak bardzo przejąć się swoją mocno skomplikowaną sytuacją finansową, że świata poza problemami nie widzą. A to jednak prawda, że dla każdego problemu jest jakieś rozwiązanie. To właśnie o nie w szczególności chodzi. Oszczędzanie jest rozwiązaniem przed i po problemach.

Na czym oszczędzać?

W tym momencie można byłoby wymieniać sporo. Tak dużo, że aż do znudzenia. Ale po co. Każdy z nas w głębi siebie dobrze wie, z czego mógłby zrezygnować, czego nie kupić, na co nie dać złapać, by mieć więcej w portfelu. Jednak mamy słabą wolę i ulegamy pokusom. To jednak nie odpowiedź na pytanie, ale informacja, którą warto wziąć sobie do serca i zacząć oszczędzać nie tylko dlatego żeby mieć, ale przede wszystkim dlatego, by nie pożyczać.

Ważna zasada

Porządkowanie finansów warto zacząć od bardzo ważnej zasady. Nie wydajemy więcej, niż posiadamy. Bardzo prosta zasada, kilka słów. Co przyda się w jej realizacji? Z całą pewnością dobre planowanie budżetu domowego, dzięki któremu jak na dłoni ujrzymy wszystkie wydatki, a przede wszystkim dochody.

2 Komentarzy

  1. Iza

    Oszczędzam. Ale przychodzi mi to z trudem 🙁

  2. Olga

    Staram się nie wydawać więcej, niż mam 🙂 czyli nie pożyczać na głupoty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *