Na czym polega świadome wydawanie pieniędzy?

Na czym polega świadome wydawanie pieniędzy?

Przeciwko zakupom nie można mieć nic złego. Są przyjemne. Konsumpcjonizm sam z siebie nie jest zły, lecz tu chodzi o coś całkiem odmiennego. Chodzi bowiem o to, że pieniądze powinniśmy wydawać świadomie. Nie powinniśmy dawać się chwytom reklamowym i nie robić impulsywnych zakupów. Dokładnie planując każdy wydatek, osiągamy stabilizację finansową. Jest ona o wiele lepsza niż przepych w domu, w dodatku skredytowany.

 

Wartościowe zakupy

 

Nie chodzi o zakupy, które są wartościowe z powodu ceny, ale stanowią dla nas prawdziwą wartość.  Walczyć z przyzwyczajeniami typu, jeśli kupiłem nową parę butów to dokupię też t-shirt, bo mi się spodobał naprawdę warto. Nowa sukienka nie zawsze wymaga nowej pary szpilek oraz kosmetyków w tym samym kolorze. A w przypadku małżeństwa to już oszczędność rzędu kilkuset złotych. Tę kwotę można odłożyć, a do niej dokładać kolejne. Oszczędności są naprawdę wspaniałym zastrzykiem gotówki.

 

Silna wola. Kto ją dziś ma?

 

To prawda, że o silną wolę w marketach jest trudno. Wybieramy się do nich, bo jest taniej, a w zasadzie wydajemy więcej niż w naszych założeniach. Jeśli więc nie należymy do ludzi o mocnych nerwach, którzy obojętnie przechodzą obok każdej promocji, markety zdecydowanie lepiej omijać z daleka. Osiedlowe sklepiki nie są złe. Jedźmy do marketu wtedy, gdy rzeczywiście potrzebujemy artykułów właśnie stamtąd.

 

Wskazówka godna uwagi

 

I jeszcze jedna uwaga, która pozwala na oszczędności. W skali miesiąca mogą one dawać piękną sumę. Nie wybieramy się na zakupy, będąc głodnym. Wydamy wówczas zdecydowanie więcej. To prawda, którą można sprawdzić na własnej skórze, a dokładnie portfelu.

2 Komentarzy

  1. Karol

    nie wydaję świadomie pieniędzy. To prawda, że źle na tym wychodzę 🙁

  2. Ilona

    To w zasadzie tylko batonik, albo jakieś frytki. Ale dokładnie w skali miesiąca pewną kwotę można uzbierać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *