Najlepsze warunki dla przedsiębiorcy na prowadzenie działalności – gdzie ich szukać?

Prowadzenie opłacalnego biznesu wymaga nie tylko przemyślanej strategii, odpowiedniego kapitału, ale również dobrej lokalizacji. Jak się okazuje, czynniki zewnętrzne oddziałujące na firmę są równie ważne, jak wszystkie pozostałe. I samo otoczenie, w jakim znajduje się konkretne przedsiębiorstwo, stanowi o jego przyszłym sukcesie… lub porażce.

Dane statystyczne jasno wskazują na to, że im większa aglomeracja, tym większa liczba istniejących w danym rejonie firm. Nie ma w tym nic dziwnego. Duża liczba mieszkańców to duża liczba klientów, a także łatwiejsza dystrybucja, większa liczba potencjalnych pracowników oraz bardziej wygodna współpraca z różnego rodzaju podwykonawcami.

Biznes ma się świetnie w dużych i średnich miastach

Bezkonkurencyjnym miastem pod względem liczby zarejestrowanych firm jest stolica Polski, czyli Warszawa. Pozostawia ona daleko w tyle inne duże miasta Polski, przodując zarówno pod względem rozwoju przedsiębiorczości, jak i wspierania innowacji biznesowych.

Według badań przeprowadzonych przez Magazyn Forbes i Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, do najbardziej przyjaznych biznesowi dużych miast w rankingu na rok 2017, oprócz Warszawy, należą kolejno takie miasta jak Poznań, Wrocław, Kraków, Katowice, Rzeszów i Gdynia.

A co z przedsiębiorczością w mniejszych miastach i gminach?

Wydawać by się mogło, że mniejsze miejscowości są bez szans pod względem atrakcyjności dla inwestorów. Nic bardziej mylnego. Jeśli weźmiemy pod uwagę ogólne finanse przedsiębiorstw, a raczej koszty działalności i utrudnienia związane z poruszaniem się po zakorkowanych miastach, to coraz częściej kwestia lokalizacji firm w największych aglomeracjach przestaje być czymś całkowicie oczywistym i pod każdym względem korzystnym.

Jak się okazuję, już dzisiaj istnieją miejscowości naprawdę niewielkie pod względem liczby mieszkańców, które posiadają niezwykle korzystne warunki sprzyjające lokalnej przedsiębiorczości. Najważniejszym z takich korzystnych czynników jest bliska lokalizacja dużych aglomeracji i dobre połączenie drogowe z tymi większymi ośrodkami miejskimi.

Z tego też powodu miejscowości znajdujące się nieopodal Warszawy, Krakowa czy Poznania stają się powoli bardzo konkurencyjnym rejonem dla nowo zakładanych firm. Co jeszcze wpływa na popularyzację małych miejscowości w rozwoju przedsiębiorczości?

Przyjazna infrastruktura i wsparcie lokalne

Wszystko sprowadza się do dużo mniejszych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w mniejszych miastach, a także większych możliwości, jakie stwarza lokalna infrastruktura w tego typu regionach.

Kiedy duże aglomeracje mają coraz mniej miejsca do zaoferowania dla nowo powstałych przedsiębiorstw, a podatki i koszty prowadzenia biznesu są tam nieporównywalnie wyższe, to mniejsze miasta i gminy umożliwiają swobodną rozbudowę przestrzeni magazynowej czy parków maszynowych, a dodatkowo oferują o wiele niższe podatki.

Koszty prowadzenia firm, takie jak opłaty za czynsz, wodę czy recykling również są sporo tańsze w mniejszych gminach, co wpływa zbawiennie na finanse każdego przedsiębiorstwa.

Doskonałym przykładem niewielkich miejscowości, które pod względem liczby firm przypadających na 1000 mieszkańców mogłyby utrzeć nosa niejednemu dużemu polskiemu miastu, w tym także Warszawie, są gmina Lesznowola ze swoją Wólką Kosowską oraz gmina Suchy Las i niewielkie miasto Piaseczno.

Czyli gdzie zakładać firmę?

Podsumowując, najlepszą lokalizacją dla biznesu jest mniejsza miejscowość, która jest tańsza pod względem kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa i która znajduje się w bliskim sąsiedztwie większej aglomeracji, posiadająca z nią dobre i wygodnych połączenie drogowe.

Ważne jest także, aby siedziba firmy znalazła się w rejonie, którego charakter przemysłowy czy gospodarczy pokrywa się z profilem działania przedsiębiorstwa. W przypadku technologi wydobywczych i górniczych dobrym miejscem lokalizacji firmy będą rejony Katowic.

Dla biznesu obejmującego nowe technologie świetną siedzibą mogą być tereny w okolicach Krakowa, natomiast dla eksportu na zachód najlepsze lokalizacje znajdują się w okolicach Poznania. A w przypadku przemysłu maszynowego optymalnym wyborem będzie Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *