Jak zabezpieczyć finansową przyszłość dziecka

Rozsądni rodzice wiedzą, że warto zadbać o przyszłość dziecka jak najwcześniej. Kiedy więc nasza pociecha przychodzi na świat i mijają pierwsze miesiące chaosu, zaczynamy zastanawiać się jak ją zabezpieczyć finansowo. Oczywiście nie każdy ma zasobny portfel, a finanse nie są z gumy. Można jednak założyć, że mamy sporo czasu zanim dziecko osiągnie pełnoletność i zechce się usamodzielnić. Do tego czasu można coś zaoszczędzić nawet przy okrojonym budżecie, np. pieniądze z programu 500+ wspierającego rodziny.

Jeśli więc chcecie zabezpieczyć przyszłość finansową dziecka, podpowiadamy kilka sposobów. Może któryś będzie pasował do waszych możliwości i chęci.

Produkty bankowe. Banki mają dość szeroką ofertę dotyczącą oszczędzania i inwestowania. To być może nie są zbyt dochodowe sposoby, ale zabezpieczają pieniądze przed utratą wartości związaną ze wzrostem cen. Poza tym lepiej zyskać niewiele niż w ogóle.

Jest kilka produktów umożliwiających takie oszczędzanie:

  • Konto oszczędnościowe. Zakłada się łatwo, przeważnie można je obsługiwać poprzez swoje podstawowe konto oszczędnościowo-rozliczeniowe, tj. ROR. Można wpłacać kiedy się chce i ile się chce. Zwykle warto śledzić promocyjne oprocentowania, które są czasowe i po prostu żonglować kwotami. Obecnie najwyższe oprocentowania proponowane przez banki dla kont oszczędnościowych to około 2-3%.
  • Lokata bankowa. Tu można uzyskać nieco więcej, bo około 4%. Lokatę można założyć w oddziale banku, ale coraz częściej także przez internet. Wadliwość tego sposobu polega na tym, że musimy trzymać określoną sumę przez określoną ilość miesięcy. Nie można dopłacać kolejnych kwot, a zerwanie lokaty przed terminem skutkuje utratą naliczonych odsetek.
  • Obligacje skarbowe. To papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa co miesiąc. Pojedyncze obligacje mają wartość 100 zł, natomiast oprocentowanie i terminy zapadalności są różne (2,3 i 4 lata). Są także emitowane specjalne obligacje rodzinne, przeznaczone wyłącznie dla beneficjentów programu 500+. Polacy coraz chętniej lokują swoje finanse w ten sposób.
  • Produkty ubezpieczeniowo-kapitałowe. To połączenia polis ubezpieczeniowych z zasobem pieniężnym, który pozwoli dziecku urządzić się w dorosłym życiu.
  • Ubezpieczenie posagowe. To program oszczędnościowy, który z jednej strony zapewnia odszkodowanie dla dziecka na wypadek nieszczęśliwego wypadku lub choroby rodzica, a z drugiej wypłatę określonej kwoty w określonym w umowie momencie, np. po ukończeniu 18 lat lub 25 lat. Oczywiście najbardziej opłaca się kontynuować takie oszczędzanie przez kilkanaście lat.
  • Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym. Lokujecie finanse w swojej polisie ubezpieczeniowej, która zapewni odszkodowanie w razie waszej śmierci czy kalectwa. Nadwyżka pieniędzy, która nie pokrywa odszkodowania jest inwestowana, co w skali kilkunastu miesięcy daje niezłą sumę, która potem zostanie wypłacona waszej latorośli.

Inwestycja w nieruchomość. Jeśli mamy stabilne warunki mieszkaniowe, możemy pomyśleć o mieszkaniu dla dziecka. To oczywiście opcja dla osób ze zdolnością kredytową. Można marudzić, że to kosztowne, ale można też spojrzeć na to racjonalnie. Kupujecie mieszkanie na kredyt, po czym je wynajmujecie. Przy założeniu, że wasz lokator będzie wnosił opłaty eksploatacyjne, a wam zapłaci kwotę, która pokryje ratę kredytu to nie ponosicie żadnej straty. Po spłacie kredytu staje się to już waszym lub dziecka zyskiem. A kiedy pociecha stanie się dorosła podarujecie jej dach nad głową. Chyba warto?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *